facebook pixel

"Do pet tisoč evrov na mesec gre vse v promet"

V Ljubljani se trenutno oddaja več kot 30 stanovanj za več kot tri tisoč evrov mesečne najemnine, najdražja tri stanovanja so na voljo za več kot pet tisoč evrov najemnine. Še nekajkrat toliko je stanovanj, ki se oddajajo za dva tisoč evrov in več. Večina najdražjih stanovanj je v prestižnih soseskah, ki so zaradi zasoljenih cen dvignile precej prahu – Schellenburg, Šumi, Bellevue living. Nepremičninski posrednik Zoran Đukić pravi, da je povpraševanje po nadstandardnih najemnih stanovanjih veliko in da brez težav oddajo tudi stanovanje za pet tisoč evrov najemnine. Vir: Siol
11.12.2024

Če mislite, da je najemnikov, ki so v Ljubljani pripravljeni ali bolje rečeno sposobni najeti stanovanje za več kot dva tisoč evrov na mesec, le peščica, se motite. Po podatkih nepremičninskega portala Trgoskop je bilo v zadnjih dveh letih sklenjenih več kot 50 tako visokih pogodb, pri čemer lahko glede na znano prakso "friziranja" najemnih pogodb zaradi davčne optimizacije domnevamo, da je tako visokih najemnin v Ljubljani še veliko več.

Trgoskop navaja, da je bila nepremičnina z najvišjo najemnino v zadnjih dveh letih za 4.500 evrov oddana v Trnovem (izločili smo zadetke, za katere se zdi, da so plod napake pri vnašanju podatkov), natančneje v novogradnji na Karunovi ulici 1 nasproti trnovske cerkve.

Trnovo je sicer ena od ljubljanskih sosesk zunaj ožjega mestnega središča, kjer je bilo po podatkih Trgoskopa v zadnjih dveh letih sklenjenih največ visokih najemnih pogodb. Poleg Trnovega po visokih najemninah izstopajo še Prule in del Zupančičeve jame, sicer pa kraljuje središče mesta.

Največ ponudbe je v Schellenburgu, Šumiju in Bellevue living

Največ prestižnih stanovanj za dva tisoč in več evrov mesečne najemnine se trenutno oddaja v novozgrajenih večstanovanjskih objektih Schellenburg, Šumi, Bellevue living in stolpnici Neu residences. Prav zadnja izstopa po visokih najemninah, saj je treba za kratkoročni najem štirisobnega stanovanja plačati 7.700 evrov najemnine in 1.100 evrov stroškov, ki vključujejo elektriko, vodo, ravnanje z odpadki, internet in televizijo, upravljanje, trikrat mesečno čiščenje ter menjavo posteljnine in brisač. Nekaj je v stolpnici tudi manjših stanovanj za pet, tri in dobrih dva tisoč evrov najemnine.

V Anderličevi soseski Schellenburg se trenutno najcenejše dvosobno stanovanje s 74 kvadratnimi metri oddaja za 2.300 evrov na mesec, najdražje triinpolsobno stanovanje s 135 kvadratnimi metri pa je na voljo za pet tisoč evrov najemnine. Podobno visoke so pri manjših stanovanjih najemnine v Šumiju, kjer pa je ponudbe precej manj, saj je bila stavba zgrajena prej.

#1 -

Luksuznih stanovanj primanjkuje

Čeprav se zdijo te najemnine navadnim smrtnikom nedosegljive, se ta stanovanja očitno tudi oddajajo. Po podatkih Trgoskopa so bila v Šumiju v zadnjih dveh letih oddana tri stanovanja za več kot tri tisoč evrov mesečne najemnine, dve stanovanji za skoraj tri tisočake na Tavčarjevi ulici v novem objektu Dalmatinka, več stanovanj za 2.500 evrov in več v Vili Urbana ter kar nekaj stanovanj za tri in več tisoč evrov po različnih stavbah v starem mestnem središču Ljubljane.

Tudi nepremičninski agenti pravijo, da z oddajo stanovanj za tri, štiri ali celo pet tisoč evrov najemnine ni težav. "Ta stanovanja gredo relativno hitro v promet. Če so visokokakovostna stanovanja, hitro najdemo najemnike, predvsem z ambasad, poslovnih krogov, predstavništev tujih podjetij. Težava je, da teh stanovanj ni veliko na trgu. Pojavijo se občasno po projektih. Zdaj so denimo na voljo v Schellenburgu, potem pa jih tri leta ne bo. Občasno se potem sprostijo stanovanja v boljših objektih, kot je na primer Vila Urbana. Do pet tisoč evrov gre vse v promet," pravi direktor agencije Stoja trade Zoran Đukić.

Ponudba sovpada z dokončanjem odmevnih projektov

Po njegovih besedah se pri najemu za razliko od prodaje stanovanja zelo hitro "obračajo", tudi tista z najvišjimi cenami. "Moral bi prav razmisliti, da bi se spomnil na stanovanje, ki se je dolgo oddajalo." Sicer pa direktor Đukić poudarja, da je donosnost zaradi visoke nakupne cene tudi pri stanovanjih z visoko najemnino precej slaba. "Gre povečini za to, da ljudje stanovanja kupujejo za lastne potrebe ali za to, da denar vložijo v varno naložbo, ki ji za razliko od delnice vrednost ne more čez noč strmoglaviti," pravi Đukić.

Vir: Siol