facebook pixel

Maurizio Cattelan s konceptualno umetnostjo podira rekorde

27.11.2024

Na Art Baselu Miami Beach je bilo leta 2019 razstavljeno delo, ki je bilo kasneje tudi eno najbolj odmevnih del tega leta. Italijanski umetnik Maurizio Cattelan je razstavil banano, pritrjeno na zid s srebrnim lepilim trakom. Delo je poimenoval Comedian. Galerija Perrotin, ki ga je na dogodku zastopala, je tisto leto prodala tri edicije tega dela, po vrednosti med 120,000 in 150,000 dolarjev. Samo 5 let kasneje, v sredo, 20. novembra 2024, je bilo v New Yorku v dražbeni hiši Christie's delo Comedian prodano za rekordnih 6,2 miliona dolarjev – dražbena hiša je ocenila, da se bo delo prodalo za 1-1,5 milijona dolarjev.

Dosežek Maurizia Cattelana je primer konceptualnega umetniškega dela, ki mu je uspela monetizacija. Konceptualna umetnost, ki se odmika od tradicionalnega okvira umetnosti – kipa ali slike na platnu – tako ne zaseda le mesta v zgodovinskem razvoju umetnosti, ampak tudi na trgu. Tako lahko sedaj rečemo ne samo za uporabo medija nekega dela, ampak tudi za monetizacijo koncepta: nič ni nemogoče. Cattelan s svojim opusom, ki presega okvirje tudi fizično, predstavlja vir navdiha za ostale mlade umetnike, postavlja nove meje in podira tradicionalno definicijo umetnosti, podobno kot so jo pred njim podirali Andy Warhol, Marcel Duchamp, Yves Klein in še mnogo kateri. Za avtorja medij ni omejitev, pomembna je unikatnost.

Maurizio Cattelan, rojen leta 1960 v Padovi, Italija, daneš živi in dela v New Yorku. Velja za enega najbolj popularnih in hkrati kontroverznih sodobnih umetnikov – kurator moderne galerije The Corcoran Gallery of Art, Jonathan O. Binstock, ga opiše kot »enega boljših post-Duchamponvskih umetnikov«. Njegov uspeh se kaže tudi v tem, da je že zapisan v umetnostno zgodovino – umetnika omenjamo tudi na predavanjih Univerze v Ljubjani na programu umetnostna zgodovina. Cattelanovo prvo delo, ki je zaslovelo globalno, je bilo La Nona Ora (»Deveta ura«), leta 1999: kip iz voska, ki je upodabljal papeža Janeza Pavla II., ki ga je zadel meteor. Umetnik je na beneškem bienalu predstavljal Italjo kar šest krat, nazadje leta 2011. Istega leta je dobil tudi prvo solo razstavo v Muzeju Solomon R. Guggenheim v New Yorku. Med bolj znanimi deli je še delo iz 2016, ko je v Guggenheimu za eno leto v sanitarijah eno od školjk zamenjal za 16-karatno zlato školjko.

Pri delu Comedian omenjamo še eno zanimivost, da je to delo združilo dve umetniški oznaki: konceptualna umetnost, pri kateri je bolj kakor sam končni izdelek pomemben sam koncept oz. ideja dela, in performans-art, ki se dotika gledališča. Še istega leta, kot je nastal Comedian, je namreč umetnik David Datuna izvedel perfromans Hungry Artist, v katerem je pojedel Cattelenovo banano Comedian.

V Stoja Art Collection Gallery z zanimanjem sledimo inovacijam in uspehom umetnikov, s čemer nadgrajujemo znanje o investicijski plati umetnosti in tudi njenemu razvoju. Na naši steni visi unikatno delo Alighiera Boettija, slika Divine Astrazione, ki ni klasična slika, ampak gobelin. Boetti kot veliko ime umetniškega gibanja Arte Povera je danes en bolj iskanih avtorjev. Eno njegovih najbolj uspešnih del je velika vezeina Mappa, ki upodablja zemljevid sveta, danes pa je vredna okoli 7 milijonov dolarjev. Kdo bi si misilil, da lahko preprosta vezenina postane dobra investicija?

Ogled Boettijevega dela je možen po predhodnem dogovoru.

 

Avtorica članka: Špela R.

 

Vir fotografij:Artnet, The Guardian, Stoja Art Collection Gallery

#1 - Maurizio Cattelan s konceptualno umetnostjo podira rekorde#2 - Maurizio Cattelan s konceptualno umetnostjo podira rekorde#3 - Maurizio Cattelan s konceptualno umetnostjo podira rekorde#4 - Maurizio Cattelan s konceptualno umetnostjo podira rekorde